راهنمای جامع جعبه مقوایی

آیا برای بسته بندی محصول خود از جعبه های مقوایی استفاده می کنید؟

اگر بله ، به جای درستی آمده اید تا همه چیزهایی را که باید در مورد این گزینه بدانید! این جعبه های مقوایی تاشو یک انتخاب مد روز و همه کاره برای بسیاری از صنایع است. اگرچه این جعبه ها معمولاً به عنوان یک گزینه بسته بندی مقوایی برای مواد غذایی استفاده می شوند، اما برای داروها، لوازم آرایشی و لوازم الکترونیکی قابل استفاده هستند.

 

جعبه های مقوایی برای سفارشی کردن ابعاد، شکل وساختار بسته شما برای هر محصولی عالی است.

 

بنابراین در این مقاله، با شروع تعریف از آن، جعبه مقوایی رایج مورد استفاده، سبک های موجود، روش تولید و برخی از مزایا و معایب این نوع بسته بندی، به عمق این موضوع خواهیم پرداخت. در پایان این راهنمای اصلی، ما امیدواریم که دانش کافی برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این گزینه بسته بندی جعبه مقوایی مناسب محصول شماست، به شما ارائه کرده باشیم.

جعبه مقوایی چیست ؟

قبل از اینکه نگاه دقیق تری به این گزینه بسته بندی همه کاره بیندازیم، دقیقاً چیست؟ خوب، جعبه های مقوایی نوعی بسته بندی مقوایی هستند که به دلیل وزن کم و تطبیق پذیری در بین محصولات مصرفی محبوب هستند.

معمولاً به عنوان بسته‌بندی ثانویه استفاده می‌شود و همانطور که از نام آن مشخص است، این جعبه‌های جعبه مقوایی برای مونتاژ آسان از یک ورق تخت در یک بسته‌بندی سه‌بعدی طراحی شده‌اند و حمل و نقل آن‌ها را مقرون‌به‌صرفه می‌سازد زیرا قبل از مونتاژ به صورت صاف( مونتاژ نشده) حمل می‌شوند.

 

مقایسه جعبه های مقوایی با هاردباکس و سه لایه

اما تفاوت بین گزینه های بسته بندی مشابه و به همان اندازه محبوب جعبه های هادرباکس و سه لایه چیست؟ برای درک بهتر تفاوت های کلیدی بین هر گزینه، یک نمودار ساده در زیر ارائه کرده ایم:

جدول مقایسه جعبه ها1

جعبه مقوایی ، انواع و سبک های بسته بندی

از نظر مواد، متداول ترین مواد مورد استفاده برای تولید جعبه های مقوایی استاندارد، مقوای ساخته شده از خمیر چوب است که یک منبع تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست است. با این حال، گزینه های مقوای با درجه بالاتر و تایید شده که مطابق با استانداردهای غذایی و حتی پزشکی هستند نیز در دسترس هستند!

روش دیگر، برای افزایش سازگاری با محیط زیست، مقوای کرافت ساخته شده از مواد بازیافتی نیز یک گزینه محبوب است. در این راهنمای اصلی، ما هفت گزینه محبوب را در اختیار شما قرار داده ایم. بیایید نگاهی بیندازیم.

 

جعبه لاک باتام ، دارای طراحی پایینی است که در حین مونتاژ با یک فلاپ ساده به طور خودکار در جای خود قفل می شود . این سبک جعبه برای محصولات سنگین‌ توصیه می‌شود، زیرا در بین تمام گزینه‌های بسته‌بندی جعبه مقوایی فهرست شده در زیر محکم تر است.

 

 

از طرف دیگر، جعبه ته قفلی یکی دیگر از گزینه های محکم مناسب برای اجسام سنگین است. همچنین به عنوان جعبه پایین ۱-۲-۳ شناخته می شود، این سبک جعبه دارای فلپ هایی است که به یکدیگر فشار می آورند و در جای خود قفل می شوند.

 

جعبه های دو درب دارویی به صورت صاف نگهداری می شوند و نیازی به مونتاژ اضافی ندارند. آنها با داشتن هر دو درب بالا و پایین در یک طرف جعبه و شکاف هایی در انتهای جعبه برای قفل نگه داشتن تاک ها شناسایی می شوند. این سبک برای محصولات سبک یا متوسط ​​مانند لوازم آرایشی ایده آل است.

 

جعبه‌های دو درب دارویی معکوس،دارای بسته‌های انتهایی در طرف‌های مقابل جعبه هستند. از آنجایی که آنها تقریباً یکسان هستند، جعبه های دو درب دارویی معکوس نیز برای محصولات سبک یا متوسط ​​​​وزن ایده آل هستند.

 

بسته بندی کاور های مقوایی به گونه ای طراحی شده است که روی جعبه دیگری به عنوان کاور استفاده میشود این گزینه به دلیل کم هزینه بودن گزینه بسیار محبوب است و می تواند بلافاصله سفارشی سازی فوق العاده ای را برای یک جعبه ساده ایجاد کند.

 

جعبه های زیره و رویه یا جعبه های دو تکه ایده آل برای محصولات لوکس مانند جواهرات و لباس ها  ویا به عنوان بسته بندی مواد غذایی برای محصولاتی مانند شیرینی پزی استفاده می شوند.

 

جعبه های مقوایی سفارشی با برش خاص آخرین گزینه محبوب هستند. چه کسی گفته است که جعبه های مقوایی باید روش خاصی داشته باشند؟ برش ها و درج های سفارشی برای گزینه های فوق فقط به تخیل محدود می شود. یک برش یا منقسم به خوبی قرار داده شده می تواند یک جعبه منحصر به فردی را به بسته بندی شما اضافه کند و خود را از رقبا متمایز کند!

 

چه از جعبه های مقوایی به عنوان بسته بندی مواد غذایی مقوایی استفاده کنید و چه برای سایر موارد مانند لوازم آرایشی و لوازم الکترونیکی،یک گزینه مناسب برای طراحی بسته بندی میباشد. از انتخاب بسته بندی کاغذ کرافت برای سازگاری با محیط زیست یا استفاده از یک جعبه دو تکه برای تجمل بیشتر، این جعبه های مقوایی یک گزینه عالی برای هر محصولی هستند!

 

فرآیندهای تولید

صرف نظر از مواد یا سبکی که برای پروژه بسته بندی مقوایی خود انتخاب می کنید، روند ساخت جعبه های مقوایی یکسان باقی می ماند. هنگامی که انتخاب های طراحی خود را برای جعبه خود نهایی کردید، زمان آن فرا رسیده است که به تامین کننده بسته بندی خود اجازه دهید با لیست زیر از فرآیندهای پیچیده که در مجموع به عنوان مراحل ساخت جعبه شناخته می شوند، کار کند :

مراحل تولید جعبه مقوایی

مراحل ساخت جعبه مقوایی

گام اول طراحی و خطوط برش : مکان های برش قالب، تا کردن و چسباندن را نشان می دهد و همچنین موقعیت اثر طراحی را روی بسته بندی نهایی نشان می دهد.

 

گام ودوم آماده سازی و چاپ: رول های بزرگ مقوا ابتدا باید قبل از عبور از دستگاه چاپ به ورق بریده شوند. هنگامی که ورق وارد چاپخانه می شود، هر تصویری که طراحی کرده اید، از طریق چاپ افست، دیجیتال یا فلکسوگرافی، روی ورق چاپ میشود.

 

گام سوم فراینده های پس از چاپ: سفارشی‌سازی‌های اختیاری بیشتر مانند سلفون کردن ، برجسته‌کردن ، طلا کوب و یوی موضعی و… از طریق ماشین‌های تخصصی در این مرحله انجام می‌شود تا ظاهر جعبه شما را بهبود بخشد.

گام چهارم برش و دایکات: این مرحله جایی است که ورق های مقوایی چاپ شده بریده می شوند. دایکات یک برش تخصصی و استادانه شبیه به کاتر تیغ است که مقوا را برش می دهد و در عین حال ضایعات را جدا میکند و امکان تا شدن آسان را در صورت لزوم فراهم می کند

 

گام پنجم ساخت:در این مرحله مقواهایی برش خورده توسط چسب مخصوص چسبانده میشود.

 

مزایا و معایب جعبه مقوایی

اکنون که به جزئیات پیچیده این موضوع پرداختیم که جعبه مقوایی را به انتخابی محبوب و عالی برای نیازهای بسته بندی شما تبدیل می کند، مزایا و معایب این گزینه چیست؟ مانند سایر گزینه های محبوب، همیشه مزایا و معایب وجود خواهد داشت. سنجیدن این گزینه ها برای تصمیم گیری در مورد بهترین بسته بندی برای شما بسیار مهم است.

برای شروع، این گزینه بسته بندی می تواند مقرون به صرفه، پایدار و همه کاره باشد. جعبه‌های مقوایی می‌توانند در اشکال و اندازه‌های مختلفی باشند در حالی که تولید در مقادیر زیاد ارزان هستند. مواد مورد استفاده در این فرآیند تولید نیز  قابل بازیافت هستند و برای محیط زیست مناسب میباشد.

جعبه های مقوایی همچنین دارای تعداد زیادی از گزینه های چاپ برای انتخاب هستند. همانطور که در این راهنما ذکر شد، گزینه های چاپ شامل چاپ افست، دیجیتال و فلکسوگرافی است که امکان رنگ های عالی، بافت های منحصر به فرد و جلوه های بصری را فراهم می کند. برای پرداخت های خاص، این گزینه بسته بندی مواردی از قبیل:

پوشش UV

پوشش موضعی UV

لمینیت

برجسته کردن

طلاکوب

حتی گزینه‌هایی برای درجه‌های تایید شده از جعبه مقوا برای تطبیق با استانداردهای صنایع غذایی و پزشکی در دسترس هستند!

اما اگرچه این مزایا به شدت به نفع جعبه های مقوایی است، اما هنوز چند معایب جزئی در مقایسه با سایر گزینه‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، استحکام و دوام می تواند یک نقطه ضعف باشد، اما جعبه های مقوایی همچنان می توانند با پوشش های اضافی محکم و قابل اعتماد باشند. با این حال، در مقایسه با جعبه های هاردباکس و سه لایه ، ممکن است از محصول داخل آن محافظت نکنند.

علاوه بر این، به دلیل محدودیت‌های ماشین‌های برش، ضخامت آن به ۰٫۸۱ میلی‌متر محدود شده است، که این امر بسته‌بندی را برای نگهداری محصولات با وزن قابل توجه دشوار می‌کند.

و اگرچه اشاره کردیم که جعبه های مقوایی پایدار هستند، از سوی دیگر، برخی از بسته‌ها برای جمع‌آوری چالش‌برانگیز هستند و اغلب پس از یک بار استفاده به‌طور نادرست دور ریخته می‌شوند، که باعث افزایش ضایعات می‌شود و این واقعیت را متعادل می‌کند که این گزینه باید سازگار با محیط زیست باشد.

به طور کلی، این گزینه بسته بندی برای بسیاری از محصولات عالی است، اما همیشه مزایا و معایب را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که این گزینه برای شما مناسب است. همانطور که گفته شد، این جعبه های مقوایی برای چه صنایعی مناسب هستند؟

مناسب برای بسیاری، بهترین برای برخی

صنایع غذایی و پزشکی اولین چیزی است که هنگام در نظر گرفتن صنعتی که مناسب ترین جعبه های مقوایی است، قبلاً اشاره کردیم که این گزینه بسته بندی درجات مختلفی ازجعبه مقوایی را مناسب با استانداردهای صنعتی خاص ارائه می دهد و اینجاست که این مزیت آشکار می شود.

اما به طور خلاصه، با در دسترس بودن مقواهای گران‌تر و بسیار بادوام، مانند سولفات سفید شده جامد (SBS) و تخته جعبه های مقوایی (FBB)، جای هیچ سوالی نیست که چرا شرکت‌های پزشکی و غذایی جعبه های مقوایی را ترجیح می‌دهند. گزینه هایی مانند انواع کاغذ به محافظت از محصولات حساس در برابر گرد و غبار و آسیب کمک می کند و در عین حال محصول را برای مدت طولانی تری تازه نگه می دارد.

از دیگر صنایعی که از جعبه های مقوایی سود زیادی می برند می توان به صنایع آرایشی و بهداشتی به دلیل طراحی بسته بندی سبک و جذاب و صنایع الکترونیک به دلیل توانایی محافظت در برابر آسیب های فیزیکی، گرد و غبار و رطوبت اشاره کرد.

اما اگرچه این صنایع بیشترین سود را از این گزینه بسته بندی می برند، اما این بدان معنا نیست که جعبه های مقوایی برای سایر محصولات خارج از این صنایع نامناسب هستند!

پس بیایید بسته بندی کنیم!

حتی اگر محصولی خارج از صنایع ذکر شده در بالا دارید، جعبه های مقوایی همچنان می تواند مزایای زیادی برای محصول شما داشته باشد. اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا این گزینه بسته بندی برای شما مناسب است یا برای گام بعدی در پروژه بسته بندی خود آماده هستید، برای اطلاعات بیشتر با یکی از متخصصان بسته بندی ما تماس بگیرید !

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *